Mücevherin Temizliği ve Bakımı

 

     Mücevherinizin ışıldamaya devam etmesi için düzenli olarak temizlemek önemlidir.

 

Profesyonel Bakım:

 

     En sağlıklı yöntem budur. Ayrıca mücevherinizin üzerindeki tırnakların eğilmediğinden veya gevşemediğinden emin olmak için zaman zaman kontrol ettirmeniz sağlıklı olacaktır.

 

Yumuşak Sıvı Deterjanla:

 

     Pırlantalı mücevherinizi küçük bir kap dolusu, herhangi yumuşak bir sıvı deterjanla köpürtülmüş ılık suyun içerisine daldırın. Yumuşak bir diş fırçası ile köpüğün içinde nazikçe fırçalayın. Mücevherinizi ılık su ile durulayın. Kağıt havlu ile kurulayın.

 
     Not: Elmaslı ürünlerinizi kesinlikle su ile temas ettirmeyin ve yıkamayın. Temizlik için uygun bir bez ile silerek temizleyebilirsiniz.

 

Mücevher Kullanımı ve Koruma:

 

     Mücevherinizin bir ömür boyu kullanılmasını sağlamak için dikkat ve itina ile korunması gerekir.

 

     Kaba işlerle uğraşırken mücevherinizi kullanmayın yada takmayın. Mücevherinizi güçlü klorlu çamaşır suyu ile veya kozmetik ürünler ile temas etmesine izin vermeyin. Bu, pırlantaya zarar vermez ama metal renginin deforme olmasına neden olabilir.

 

     Mücevherlerinizi karışık bir şekilde mücevher kutusuna koymayınız. Birbirlerini çizmeleri olasıdır. Mücevherlerinizi kendi kutusunda saklayın. yada tek tek kağıt mendile sararak küçük bir plastik torbada veya kese içerisinde saklayın.

 

     İnci, zümrüt değerli taşların canlılığını kaybetmemesi için hava alması ve ten teması gerektiğinden uzun süre kapalı bırakmayın.