TEKTAŞ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

     Mücevherlerin manevi değeri en yüksek olanı diyebileceğimiz tektaş, anlamlı günlerin şahididir. Evliliğe ilk adım gibi unutulmaz anları sembolize eden tektaşınızı seçerken ise kaliteli ve kârlı bir alışveriş için dikkat etmeniz gereken hususlar oldukça fazladır. 
 
     En değerlinize hediye edeceğiniz yahut kendinize en layık olanı seçmek üzere almaya niyetlendiğiniz tektaşınızın büyüklüğü, rengi, parlaklığı ve daha birçok kriterini tercih etmek bu alışverişin ilk adımıdır. 
 
     Birçok müşterimizin aklı hangi tektaş yüzüğü seçeceği noktasında karışmakta ve hangi modele karar vereceğini bilememektedir. Bu noktada sizlere en kaliteli hizmeti vermek isteyen bizler gerekli servisi vermek için hep buradayız. 
 
     Pırlanta taşların her biri birbirinden farklı kar tanelerine benzer ve birini birinden ayırt etmek oldukça güçtür. Tektaş pırlanta yüzüğünüzü seçerken bilmeniz gereken ilk şey bu mücevherin kalitesini ortaya koyan 4C kurallarıdır. Taşın büyüklüğüne, rengine, berraklığına ve kesimine dair durumunu belirten bu kurallar uluslararası düzeyde anlam taşır. Peki, nedir bu 4C kuralları?
 

 

4C KURALLARI NEDİR?

 

     4C kuralları tektaşın hem kalitesini hem de fiyatını ortaya koyan kriterleri belirtir. 4C kurallarının 4 ana maddesi şudur; Kesim (Cut), Krat (Carat), Berraklık (Clarity), Renk (Colour). 
 
     Tektaşın büyüklüğü yani kratı müşterinin tercihine göre değişmekle birlikte kesimi ne kadar iyi olursa pırlanta da o kadar kaliteli durur. Aynı zamanda rengi beyaza yakın ve berraklığı yüksek olan yani temiz bir duruş veren bir pırlanta da ellerinizde ışıldayacaktır. 
 

 

1. Kesim (Cut):

 

     Tektaş yüzüğün elde duruşunu anlamlı kılan, ışıltısı ile kendine hayran bırakan halini ortaya koyan taşın kesimi en önemli basamaktır denilebilir. Pırlantanın kesimi; duruşunu, parlaklığını ve ışıltısını ön plana çıkarır. İnsan eli ile müdahale edilen tek özellik olan kesim, taşın kratı yani büyüklüğü nasıl olursa olsun onun duruşunu gösterecek hamledir. Burada uygulanan ince işçilik tektaşın elinizdeki parlaklığını ve ışıltısını artıracaktır. 
 
     Pırlanta taşın kesiminde iki önemli husus vardır. Bunlar kesim kalitesi ve kesim şeklidir. Kesim kalitesi taşın kratı ne olursa olsun onun zarafetini ortaya koyan en önemli husustur. Pırlantanın ışıltısının zeminini oluşturan kesim türleri ise oldukça çeşitlidir. Beğeninize göre tektaş kesim modellerinden; oval, prenses, baget, damla, kalp, zümrüt ve daha şekli tercih edebilirsiniz. Tektaş denilince akla ilk gelen şekil hepimizce malum olan yuvarlak kesimdir. 
 
     Bir pırlanta derin veya sığ veya ideal kesilebilir. İdeal kesilmiş bir pırlanta (içinde çok önemli kusurlar barındırmıyorsa) rengi ister çok beyaz (F) isterse çok sarı olsun (M) kesinlikle çok iyi parlar. Bunu taşa gelen bütün ışık demetlerini gözümüze geri yansıtarak başarır. Ayrıca ideal kesim sayesinde pırlantamızın çapı da nispeten gösterişli olabilir. Örneğin; ideal kesim kalitesine sahip bir 0.45 krat tektaş çoğu zaman ideal olmayan bir kesim kalitesi ile yapılmış 0.50 krat tektaştan hem çok daha fazla ışıldar hem de daha büyük çapı olduğundan, çok daha fazla ışıltı ve cazibe oluşturabilir.
 

 

2. Krat (Carat):

 

     Krat terimi pırlanta taşın büyüklüğünü ifade eder ve gramın beşte biridir. Burada tercih tamamen müşteriye aittir. Gramın beşte biri ölçüsünde olan krat, genel manada tektaşın fiyat değerini en çok etkileyen faktördür. Tektaşın göze hitap eden önemli kısmı olan kratta, hanımların günlük mücevheri olan bu yüzükleri her daim taşıyacakları göz önüne alınırsa 0.18 krat ve üstü tercih edilmesi önemlidir. Özellikle evlilik tekliflerinde 0.18 krat altına düşmemek işinizi kolaylaştıracaktır. 
 

 

3. Berraklık (Clarity):

 

     Elmas cevheri (elmas cevherini uygun biçimde kestiğimizde pırlantayı elde ederiz.) , bin yıllar süren bir oluşum süreci ile doğanın bir armağanıdır. Bu doğal oluşum ise taşın içerisinde bir takım izler bırakmaktadır. Pırlanta taşın berraklığı yani temizliği değerini artıran bir diğer faktördür. En yüksek berraklık FL ve IF ile tanımlanırken onu VVS1 – VVS2 ve VS1-VS2 takip eder. VS’i takip eden SI ise pırlantaya aşina dikkatli gözler tarafından fark edilebilecek ışıltı engelleyici izlere sahip olabilecektir. Taşı berraklıktan uzak olan dereceler ise I1, I2 ve I3'dür. Bunların içerisindeki istenmeyen lekeler gözle görülebilir.
 

 

4. Renk (Colour): 

 

     Pırlantanın değerini ifade eden bir diğer kriter rengidir. Aynen suyun berrak rengi gibi tabiri caiz ise renksizlik burada bir değer ifade ederken, sarı veya kahverengi hissedilmeye başlandıkça değer düşer. Renk skalası oldukça geniş olan tektaşların rengi şimdilik en iyisi olan D harfi ile başlar Z'ye kadar gider. Doğada en az bulunan ve en değerlisi olan D renginden Z'ye gidene kadar değer azalır. Pırlanta taşların renk kalitesinin D harfinden başlamasının esprisi en ideallerinin henüz çıkmaması ve her ihtimale karşı A, B ve C maddelerinin boş bırakılmasıdır. 
             
 

 

TAVSİYEMİZ

 

     Tüm bu bilgiler ışığında biz siz değerli müşterilerimizin kafasını karıştırmadan daha basit bir şekilde anlatımda bulunmak adına tektaş pırlantaların niteliğini 2 ye ayırdık:
 
     1. Kalite ürünlerimizde 18 ayar altın kullanmaktayız. Beyaz altında 18 ayar maden rengini gümüş beyazından- platin beyazına doğru taşımaktadır. Ayrıca 18 ayar beyaz altın nispeten 14 ayar beyaz altından daha iyi kavrayış sergiler. 
 
     Taş kalitemizi tespit ederken E-F-G-H renklerini, VS berraklık derecesini, ideal kesimi tercih ediyoruz. Böylelikle taşımız nadir beyaz, ışıltısında hiçbir şüpheye düşmeden büyük bir keyifle izleyebileceğimiz kadar civelek oluyor. Böylelikle çoğu zaman, birazdan bahsedeceğimiz, 2. Kalite pırlantalardan aynı fiyata alabileceğinizden daha cepheli parlak bir tektaş yüzük satınalabilirsiniz. 
 
 
    2. Kalite ürünlerde ise fiyat avantajından ötürü 14 ayar altın kullanılmaktadır. Bazı meslektaşlarımız 8 ayar altın kullansalar dahi metal kısmında kararmalar yaşanacağından dolayı biz tavsiye etmiyoruz.
 
     Taş kalitesinde ise I-J renklerini tercih ediliyor. Berraklıkta ise fiyat avantajı sağlayacağından SI ve altı berraklık derecesi tercih ediliyor. Bu kalitede tüm Türkiye’de ideal kesim beklentisi yoktur. Bu da fiyatı düşüren sebeplerden biridir.
 
     Netice olarak aynı krat tercih edildiğinde 2. Kalitenin yaklaşık %25 1. Kaliteden daha düşük fiyata sahip olduğunu söyleyebiliriz. Diğer bir deyişle 0.40-45ct lık her şeyiyle mükemmel 1. Kalite bir tektaş yüzük ile 0.50-0.55 ctlık 2. Kalite ( ortalama nitelikte bir tektaş yüzük) fiyatının yaklaşık aynı olduğunu görebiliyoruz. Biz 1.kaliteyi tercih etmenin daha keyifli olacağından eminiz ve sizlere bunu tavsiye ediyoruz.
  
 

 

PIRLANTADA SERTİFİKANIN ÖNEMİ

 

     Her pırlanta kendine ait bir sertifika ile müşteriye sunulmaktadır. Pırlantanın garantisi için güvenilir bir adresten bu alışverişi yapmak önemlidir. Sertifika ürünler tüm özelliklerini de barındıran bir garanti belgesi olmasının yanında iryum sertifikalı ürünlerimize ömür boyu hizmet güvencesi vermekteyiz. Ayrıca herhangi bir bakım veya servis için ücret doğacak ise, bu ücretin bilgilendirilmesi işlem yapılmadan önce verilir. Aksi takdirde ücret talep edilmeyecektir.  
 
 

Uluslararası geçerliliği olan sertifikalar şunlardır:

 

 
HRD (Hoge Raad voor Diamant) – Pırlanta Üst Kurulu
 
GIA – Amerika Gemoloji Enstitüsü
 
IGI – Uluslararası Gemoloji Enstitüsü
 
AGSL – Amerikan Mücevher Derneği Laboratuvarları
 
IDL – Uluslararası Pırlanta Laboratuvarı
 
     Biz İRYUM mücevherat olarak GIA ve HRD sertifika firmalarını ve ayrıca kendi firma sertifikamız olarak üçüncü bir sertifikayı tercih etmekteyiz.
Bizler birinci kalite olan ideal kesim VS ürünlerimizde GIA ve HRD uluslararası sertifikaları kalitemize şahit tutarak müşterimize sunuyor, ürünlerimizin yüksek niteliğini ispat açısından bu sertifikasyonlar ile denetlenmeyi doğru buluyoruz.   
 

 

MONTÖRÜN ÖNEMİ NEDİR?

 

     Tektaş yüzüğün montörü yani modelinin seçimi günlük bir takı olan bu mücevherde oldukça önemlidir. Parmağı yormayacak, hareket kabiliyetini sınırlamayacak bir tasarım sizler için ideal olacaktır. Yüzük kolu dediğimiz tektaşın altın olan kısmı yani halkasının üst kısmı ince ve alt kısmı parmağı saracak şekilde kalın yapılı olmasını tavsiye ediyoruz. Böylelikle yüzük kullanananın parmağında her daim dik durabilecektir. 
 
     Yüzüğümüzün taşı tutan kısmına “tırnak” deriz. Tırnak hacminde ise taşı bloke etmeyecek kalınlıkta tırnaklar seçilmesi, mücevherin tanımına daha uygundur. Öte yandan tercih edilen taşımız 0.18 ct’ın altında ise bazen yüzüğün daha hacimli gözükmesi için taşı tutan tırnakların daha kalın olması da tercih edilebilir. Nispeten daha büyük taşlarda hacimli tırnaklar tercih etmemize gerek yoktur. Taşın dip kısmının ışık alabilecek kadar elden yüksekte olması da bütün ışığı içine çekmesine ve aynen yansıtmasına yardımcı olacaktır.
 
     Teknik detayları oldukça yoğun olan montör kısmında ve daha başka hususlarda sıkıntı yaşayabilecek müşterilerimize öğrenmek istedikleri ayrıntılar ve daha birçok soru ve sorun için rehberlik etmek üzere hazır bulunduğumuzu bildirmek isteriz. 
 
     En özel günlerinize en yakışacak tercihi yapmanız dileğiyle…